Oct. 16, 2010 - Mid Penn Championships

banner

Mid Penn Championships @ Big Spring High School - October 16, 2010

Boys Varsity Results

Top 10 Finishers
 Place  Name  School  Time
 1  Ed Schrom  Central Dauphin  16:24.98
 2  Connor Strynkowski  Palmyra  16:36.15
 3  Andy Flynn  Cumberland Valley  16:41.79
 4  Dan Patti  Chambersburg  16:46.05
 5  Kyle Klaboe  CD East  16:50.58
 6  Kyle Phillips  Waynesboro  16:51.19
 7  Tommy Gruschow  Trinity  16:57.65
 8  Tim Monko  Northern York  17:00.45
 9  Cory Dowling  Hershey  17:02.95
 10  Corbin Padgett  Carlisle  17:07.38

Carlisle Finishers
 Place  Name    Time
 37  Jon Carroll    18:01.10
 52  Zach Dawson    18:18.30
 59  Reggie Oberton    18:23.41
 62  JJ Lloyd    18:26.25
 88  Reed Mann    19:02.80
 108  Robby Hume    19:23.08
 110  Sam DeAngelo    19:25.01

Tim Cook Memorial Boys Junior Varsity Results

Top 10 Finishers
 Place  Name  School  Time
 1  Devan Thompson  Chambersburg  18:15.24
 2  David Chavey  Hershey  18:29.54
 3  Jeff Maener  Hershey  18:34.55
 4  Vinnie Fagerstrom  Hershey  18:38.82
 5  Tom Berry  Cumberland Valley  18:39.89
 6  Mikey Dennison  Carlisle  18:45.01
 7  Derrick Nace  Carlisle  18:47.80
 8  Alex Nally  Central Dauphin  18:51.96
 9  Jordan Bowser  Hershey  18:55.12
 10  Zach Cahill  Cumberland Valley  18:57.25

Carlisle Finishers
 Place  Name    Time
 14  William Hume    19:10.28
 16  Ian Helis    19:17.10
 17  Kyle Kreamer    19:18.71
 18  Sean Collins    19:19.66
 34  William Hinthorn    20:04.89
 36  Cody Ocker    20:06.87
 46  Trevor Beierschmitt    20:31.29
 48  Chris Fowler    20:35.74
 50  Nick Manning    20:37.29
 56  Patrick Myers    20:46.35
 63  John Mangan    21:01.26
 65  Jesse Herold    21:08.61
 69  Luke Bateman    21:13.19
 76  Ian Baird    21:19.83
 86  Trevor Steinour    21:34.44
 92  Daniel Yang    21:44.23
 94  Daniel Lauritzen    21:46.27
 95  Pete Hoy    21:47.37
 97  Tommy Mohan    21:51.13
 108  Sebastian Strobel    22:20.93
 109  Matt Swartz    22:23.07
 110  Cody Kubica    22:23.48
 121  Griffin Mann    22:49.87
 122  Andrew Thompson    22:51.04
 126  Bennett Metzger    23:09.38
 129  Patrick Kennaly    23:14.54
 130  Zach Singer    23:15.35
 131  Daniel Munck    23:16.18
 160  Jamie Dennison    26:37.63
 161  Sam Hargrove    32:58.47

Girls Varsity Results

Top 10 Finishers
 Place  Name  School  Time
 1  Leigha Anderson  Cumberland Valley  19:38.72
 2  Lillie Brown  Boiling Springs  19:58.43
 3  Nikki Garns  Greencastle-Antrim  20:00.07
 4  McKenzie Doyle  Chambersburg  20:01.05
 5  Jenna Flickenger  Lower Dauphin  20:17.15
 6  Lauren Lehman  Boiling Springs  20:29.47
 7  Courtney Group  Chambersburg  20:31.59
 8  April Schlusser  Carlisle  20:39.45
 9  Natalie Holder  Chambersburg  20:40.21
 10  Makena Felts  Red Land  20:44.76

Carlisle Finishers
 Place  Name    Time
 11  Becky Hoy    20:45.86
 30  McCall Ledgett    21:30.25
 34  Maddie Bierley    21:33.39
 58  Autumn Salvetti    22:36.85
 91  Krista Wyrick    23:35.38
 103  Brooke Clippinger    24:03.06
 105  Katie Snyder    24:04.06

Tim Cook Memorial Girls Junior Varsity Results

Top 10 Finishers
 Place  Name  School  Time
 1  Laura Barnes  Cumberland Valley  21:52.73
 2  Jackie Falconer  Cumberland Valley  22:00.98
 3  Erica Mellinger  Palmyra  22:02.76
 4  Ashley Reinhardt  Chambersburg  22:03.16
 5  Sophia Skaff  Cumberland Valley  22:42.69
 6  Megan Reel  Chambersburg  22:45.39
 7  Emily Giroux  Cumberland Valley  22:47.85
 8  Hayley Jones  Chambersburg  23:04.92
 9  Paige Mcwilliams  Chambersburg  23:11.65
 10  Hali McKinley-Lester  Cumberland Valley  23:15.59

Carlisle Finishers
 Place  Name    Time
 18  Emily Skovira    23:42.00
 20  Sarah Bybee    23:47.28
 24  Melissa Blackledge    24:00.69
 25  Hailey Shughart    24:03.78
 40  Sarah Mogill    25:02.53
 49  Kathleen McPhillips    25:24.77
 55  Glenna Visco    25:49.06
 62  Catherine Bloom    26:43.93

Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.