Sept. 24, 2011 - Carlisle Invitational

banner

Carlisle Invitational - September 24, 2011

Boys Varsity Results

Top 10 Finishers
 Place  Name  School  Time
 1  Brendan Shearn  North Schuylkill  16:05.78
 2  Tom Coyle  LaSalle College HS  16:10.17
 3  Mike Runco  Pittsburgh Central Catholic  16:10.91
 4  Korey Replogle  Altoon Area  16:11.62
 5  Logan Steiner  North Allegheny  16:13.87
 6  Patrick DuBoyce  Linganore  16:14.88
 7  Francis Ferruzzi  Upper Dublin  16:21.11
 8  Zachary Israel  Holy Ghost Preparatory  16:25.65
 9  Jordan Brown-Stobbe  University  16:26.13
 10  Timothy Appman  North Allegheny  16:32.29

Carlisle Finishers
 Place  Name    Time
 39  Corbin Padgett    17:06.09
 87  Zach Brehm    17:36.26
 111  Sam DeAngelo    17:48.90
 137  Jon Carroll    18:12.21
 148  Jacob Brainerd    18:19.17
 190  Reed Mann    18:52.52
 223  Jamie Dennison    20:23.62

Boys Junior Varsity Results

Top 10 Finishers
 Place  Name  School  Time
 1  Josh Zemet  North Allegheny  17:29.47
 2  Chris Chang  North Allegheny  17:32.18
 3  Thomas McCoy  North Allegheny  17:45.79
 4  Benjamin Goehring  North Allegheny  17:50.23
 5  Kolbe Short  North Allegheny  17:59.40
 6  Alec McGovern  North Allegheny  18:01.00
 7  Dan Meehan  North Allegheny  18:02.59
 8  Keegan Flagg  Downingtown West  18:03.41
 9  Alex Curtze  State College  18:08.01
 10  Connor Stashko  State College  18:15.78

Carlisle Finishers
 Place  Name    Time
 15  Joe DeAngelo    18:23.16
 21  Sean Collins    18:26.35
 58  Mikey Dennison    18:59.78
 59  Kyle Wise    19:00.13
 62  William Hinthorn    19:01.34
 92  Noah Chirico    19:22.78
 112  Patrick Myers    19:38.75
 116  Turner Blashford    19:40.80
 137  Drew Amsley    19:54.63
 167  Brandin Dyche    20:16.32
 192  Tyler Chandler    20:27.34
 206  Pete Hoy    20:39.41
 265  Sebastian Strobel    21:17.70
 279  Conor Bremer    21:23.68
 285  John Heffernan    21:25.76
 286  Daniel Lauritzen    21:26.19
 312  Matt Fuller    21:40.90
 372  Trent George    22:15.69
 380  Daniel Yang    22:19.99
 389  Ben Hietsch    22:26.24
 417  Daniel Munck    22:46.88
 453  Zach Singer    23:26.66
 455  Andrew Thompson    23:28.61
 465  Logan Redcay    23:41.23
 482  Patrick Kennaly    24:15.28
 490  Matthew Woodford    24:37.20
 503  Sean Soebbing    25:11.19
 520  Alan Hanks    25:55.73
 535  Erik Kaufman    30:46.15

Girls Varsity Results

Top 10 Finishers
 Place  Name  School  Time
 1  Greta Lindsley  Penn Manor  18:44.55
 2  Maria Seykora  Academy of Notre Dame  18:54.84
 3  Jenna Flickinger  Lower Dauphin  19:09.54
 4  Amelia Paladino  Univeristy  19:12.55
 5  Lauren Hehir  Washingtonville  19:13.33
 6  Kaylee Kubisiak  New Oxford  19:15.10
 7  DeeDee Shea  Lower Dauphin  19:20.45
 8  Caroline Schemel  Greencastle-Antrim  19:32.47
 9  Maria Snyder  Northern Bedford  19:36.03
 10  Lily Corsaro  York Suburban  19:41.10

Carlisle Finishers
 Place  Name    Time
 24  McCall Ledgett    20:26.07
 68  Rachel Francis    21:25.66
 69  Maddie Shultes    21:27.34
 74  Kelly King    21:31.12
 79  Emily Skovira    21:37.94
 112  Becky Hoy    22:19.41
 155  Melissa Blackledge    23:55.86

Girls Junior Varsity Results

Top 10 Finishers
 Place  Name  School  Time
 1  Carly Fox  North Allegheny  21:11.96
 2  Abbey Farrell  Downingtown West  21:19.39
 3  Bret Serbin  North Allegheny  21:21.91
 4  Allie Taggart  North Allegheny  21:22.32
 5  Alena Greco  North Allegheny  21:24.32
 6  Elizabeth McCullough  Upper Dublin  21:44.23
 7  Tabitha Loftus  Downingtown West  21:46.52
 8  Karley Whelan  North Allegheny  21:48.47
 9  Melissa Lyman  Parkland  21:49.36
 10  Abby Zychal  Chambersburg  21:53.27

Carlisle Finishers
 Place  Name    Time
 50  Madison Bierley    23:08.89
 64  Breanne Clippinger    23:23.83
 67  Rory McPhillips    23:26.62
 81  Laura Stitt    23:41.62
 82  Morgan Dunleavy    23:42.52
 111  Evey Schwartz    24:30.48
 113  McKenzie Moran    24:32.32
 135  Krista Wyrick    24:59.81
 151  Cassidy Vezina    25:15.85
 158  Haley Robinette    25:19.10
 193  Sophie Praestgaard    26:17.35
 207  Leanza Lopez    26:42.24
 228  Logan Sweeder    27:34.52
 260  Emma Pannell    29:18.17
 263  Madison Schrews    29:32.68
 309  Emily Estep    40:56.04

For full results click here.


Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.