Sept. 19, 2009 - Big Spring Invitational

banner 

Big Spring Invitational - Sept. 19, 2009

Boys Varsity Results

Top 10 Finishers
Place
Name
School
Time
1
 Chuck Lockwood  Dallastown  16:19.31
2
 John Pope  Carlisle  16:44.28
3
 Ed Schrom  Central Dauphin  16:47.54
4
 Garrett Myers  Chambersburg  17:16.35
5
 Quichon Walker  Lancaster McCaskey  17:23.39
6
 Will Hoover  Carlisle  17:25.05
7
 Scott Morrison  Chambersburg  17:28.75
8
 Daniel Patti  Chambersburg  17:36.59
9
 Andrew Rohrbaugh  Spring Grove  17:38.91
10
 Josh Gerras  Carlisle  17:41.06

Carlisle Finishers

12

 Brad Hort    17:42.42

45

 Conor Kelley    18:44.09

52

 Corbin Padgett    18:58.10

75

 Aubin Heffernan    19:39.08


Boys Junior Varsity Results


Top 10 Finishers
Place
Name
School
Time
1
 Ethan Miller  Chambersburg  18:44.81
2
 Derrick Nace  Carlisle  19:12.18
3
 Garrett Schock  Central Dauphin  19:15.40
4
 Alex Pankiw  Central Dauphin  19:18.14
5
 John Davis  Chambersburg  19:18.45
6
 Peter Bezek  Dallastown  19:21.98
7
 Tony DiBiase  Dallastown  19:24.41
8
 Mitchell Maier  Chambersburg  19:32.34
9
 Sammy Smith  Central Dauphin  19:35.08
10
 Andrew Zedosky  Dallastown  19:37.10

Carlisle Finishers

 12

 Robby Hume    19:37.79

 14

 Reed Mann    19:41.38

 15

 Markkus Bermudez    19:55.42

 22

 Jamey Dennison    20:22.03

 25

 Zach Chini    20:31.36

 28

 Trevor Beierschmitt    20:49.10

 42

 Ian Helis    21:21.38

 55

 Mark Sexton    21:37.10

 59

 Nick Manning    21:47.07

 67

 Chris Fowler    22:06.02

 74

 Thomas Schrier    22:24.91

 87

 Evan Parr    23:00.98

 90

 Nate Towery    23:03.44

 94

 William Hinthorn    23:19.69

 99

 Trevor Steinour    23:36.59

 102

 Sebastian Strobel    23:56.03

112

 Chris Kaufman    24:31.15

113

 Patrick Kennaly    24:32.18

118

 Bennett Metzger    25:00.23


Girls Varsity Results


Top 10 Finishers
Place
Name
School
Time
1
 Alexa Gruschow  Mechanicsburg  20:32.60
2
 Lille Brown  Boiling Springs  20:35.32
3
 Maeve Charlesworth  Chambersburg  20:37.17
4
 Reynah Spence  Shippensburg  20:42.11
5
 McKenzie Doyle  Chambersburg  20:45.33
6
 April Schlusser  Carlisle  20:53.48
7
 Morgan Mahlock  Carlisle  20:58.68
8
 Becky Hoy  Carlisle  20:59.94
9
 Alayna Merkle  Chambersburg  21:04.86
10
 Maegan Boucher  Northern York  21:10.29

Carlisle Finishers

 42

 Maddie Bierley    23:02.42

 48

 Sarah Bybee    23:13.35

 62

 Michelle Kayda    23:45.95


Girls Junior Varsity Results


Top 10 Finishers
Place
Name
School
Time
1
 Ashley Reinhardt  Chambersburg  22:45.91
2
 Jenna Young  Chambersburg  23:02.09
3
 Mackenna Kelley  Shippensburg  23:10.99
4
 Kelsie Miller  Chambersburg  23:23.20
5
 Abby Zychal  Chambersburg  23:26.64
6
 Krista Frey  Chambersburg  23:32.51
7
 Caren Lauffer  Shippensburg  23:37.49
8
 Beth Jenkins  Shippensburg  23:48.50
9
 Alyssa Schock  Central Dauphin  23:58.77
10
 Rachael Miller  Central Dauphin  24:02.14

Carlisle Finishers

12

 McKenzie Blocker    24:21.68

14

 Calli Wise    24:38.48

28

 Liz Crowther    25:44.20

38

 Kathleen McPhillips    26:37.63

40

 Jennifer Johnson    26:45.16

50

 Nicole Marks    27:33.09

51

 Emily Bessler    27:33.99

53

 Carly Baird    27:48.90

56

 Glenna Visco    28:09.55

64

 Jessic Pope    29:29.63

68

 Hailey Hasho    29:55.14
 
 

Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.