Sept 6, 2008 - Gettysburg Invitational

Thundering Herd Cross Country Banner 

Gettysburg Invitational - September 6, 2008

Boys Varsity Results

Top 10 Finishers
Place
Name
School
Time
1
Michael Pierce Holy Ghost Prep 15:58
2
Kevin Hull Hempfield 16:10
3
Joe Beveridge Bishop McDevitt 16:14
4
Kyle Hurston Carlisle 16:16
5
Dave Dennison Carlisle 16:22
6
John Pope Carlisle 16:24
7
Andy Flynn Cumberland Valley 16:28
8
Andrew Viscusi Holy Ghost Prep 16:29
9
Conner Veres Easton Area 16:32
10
Mike Nemeth Cumberland Valley 16:34

Carlisle Finishers
46
Will Hoover   17:20
65
Joe Williams   17:40
102
JJ Lloyd   18:19
111
Mark Blashford   18:26

Boys Junior Varsity Results

Top 10 Finishers
Place
Name
School
Time
1
Adam Katora Dallastown 18:07
2
Josh Gerras Carlisle 18:10
3
Tyler Hileman Altoona 18:18
4
Noah Goetzel Winston Churchill 18:21
5
Aldin Advic Carlisle 18:37.53
6
Spencer Golden Central Dauphin 18:37.89
7
Brian Kibler Altoona 18:38
8
Nathan Peeler Dallastown 18:42
9
Sami Aougab Winston Churchill 18:46.28
10
Patrick Reade Altoona 18:46.90

Carlisle Finishers
28 Robby Hume   19:17
32 Aubin Heffernan   19:30
48 Sean Cogan   19:57
50 Dan Anderson   20:03
56 Sean Kunst   20:13
71 Tyler Lamb   20:39
74 Gabe Pinell   20:43
86 Mike Turner   20:55
103 Derrick Nace   21:21
109 Jacob Hilliard   21:31
147 Trevor Beierschmitt   22:28
154 Sebastian Redcay   22:41
163 Darren Eggert   23:01
168 Ian Helis   23:08
184 Thomas Schrier   23:34
201 Josue Murrillo   24:04
210 Chris Kaufman   24:26
225 Reed Mann   25:18
234 Andres Sirel   26:00

Girls Varsity Results


Top 10 Finishers
Place
Name
School
Time
1
Natalie Bower Greater Latrobe 18:41
2
Leigha Anderson Cumberland Valley 19:12
3
Abby Hewitt Greater Latrobe 19:23
4
Emma Shank Hershey 19:29
5
Heather Weiss Tulpehocken 19:42
6
Sarah Sulon Mechanicsburg 19:45
7
Mary Jo Jakubek Greater Latrobe 19:45
8
Maryam Fikri Winston Churchill 19:49
9
Cassie Pecht Cumberland Valley 19:50
10
Colleen Smith Carlisle 19:51

Carlisle Finishers
52
Amy Kauffman   21:34
57
April Schlusser   21:47
71
Kristina Clinton   22:05
77
Becky Hoy   22:19
85
Katherine Strahosky   22:47
107
Janna Stoup   24:07

Girls Junior Varsity Results


Top 10 Finishers
Place
Name
School
Time
1
Abigail Waight Central Bucks West 21:34
2
Abbi Samson Central Bucks West 21:35
3
Colleen O'Dowd Gettysburg 21:49
4
Julie Dawson Central Bucks West 21:56.11
5
Caitlin Egan Greater Latrobe 21:56.72
6
Colleen Neuman Central Bucks West 21:57
7
Allison Wisyanski Greater Latrobe 21:58
8
Kaitlyn Gardner Cumberland Valley 22:05
9
Jordan Buches Greater Latrobe 22:16
10
Steph Hogan Central Bucks West 22:17

Carlisle Finishers
127 Shaina McCollum   25:37
151 Meghan Dils   26:10
158 Rachel Johnson   26:17
194 Nicole Marks   27:11
195 Liz Crowther   27:15
200 Emily Bessler   27:28

 

Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.